Od szlifowania do lakierowania, czyli jak wydobyć piękno drewna.

 

Drewno to jedno z najstarszych naturalnych materiałów znanych człowiekowi. Wydawałoby się, że na temat jego obróbki, bejcowania, lakierowania powiedziano już wszystko. Ale co zrobiłby nawet najwybitniejszy stolarz bez dobrych produktów do drewna?

1 krok - to przygotowanie drewna.

Przygotowanie drewna przed bejcowaniem polega na dokładnym jego oczyszczeniu z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz starych powłok bejcy, lakieru lub innego produktu. Ma to szczególne znaczenie, jeśli chcemy odświeżyć lub zmienić kolor starego drewna, na które wcześniej nałożone były inne powłoki. Idealnym preparatem przeznaczonym do tego typu czynności jest płyn do renowacji drewna Minwax® Antique Furniture Refinisher. Zawiera naturalne olejki drzewne, które penetrują i poprawiają stan drewna.

Minwax® Antique Furniture Refinisher usuwa lakiery olejne, włączając w to szelak i inne wczesne formy lakieru. Jeżeli podejmujemy się renowacji starego drewna należy pamiętać o uzupełnieniu w powierzchni wszelkiego rodzaju ubytków, dziur, wgnieceń. Nieoceniona w tym przypadku jest szpachla do drewna Minwax® Stainable Wood Filler, która szybko schnie i nadaje się do szlifowania. Jeśli mamy do czynienia z drewnem zgniłym lub uszkodzonym przez grzyby należy użyć płynnej żywicy Minwax® High Performance Wood Hardener, która została opracowana w celu wzmacniania i utrwalania rozkładającego lub gnijącego drewna.

Przed nałożeniem jakiejkolwiek powłoki nadającej kolor należy zadbać o to, aby barwa równomiernie rozłożyła się na powierzchni drewna, a nie wnikała zbyt w głąb drewna, co po wyschnięciu dałoby efekt mało estetycznych plam. Minwax® Pre Stain Wood Conditioner to podkład zapobiegający powstawaniu smug i zacieków, głęboko penetruje strukturę drewna zamykając pory drewna, aby umożliwić równomierne rozprowadzenie bejcy. Przeznaczony jest do wszystkich rodzajów drewna, zarówno twardego jak i miękkiego. Minwax® Profesional Formula Sanding Sealer jest bezbarwnym podkładem zaprojektowanym do zastosowania na surowym drewnie, które ma być pomalowane lakierem wodnym lub olejowym. Uszczelnia słoje drewna, jest łatwy w szlifowaniu i schnie w godzinę. Jest zaprojektowany do zastosowania na surowym drewnie, podłogach, meblach, drzwiach i szafach. Idealnym podkładem pod politurę jest natomiast Minwax® Lacquer Sanding Sealer, który dostępny jest również w postaci łatwego w użyciu aerozolu.

2 krok - bejcowanie drewna.

Jeżeli przygotowaliśmy już odpowiednio powierzchnię, możemy przejść do następnej czynności jaką jest bejcowanie. Bejca nie jest środkiem wykończającym powierzchnie drewna, lecz jedynie go barwiącym. A więc drewno zabejcowane należy następnie polakierować, zawoskować lub politurować. Warto także wiedzieć, że zabejcowane drewno pokryte lakierem, woskiem lub politurą stanie się nieco ciemniejsze i nabierze głębi. Dlatego i w tym przypadku warto przeprowadzić próbę i sprawdzić czy drewno pokryte bejcą, a następnie lakierem czy woskiem ma kolor, który nam odpowiada.

Bejcowanie drewna to nadawanie drewnu odpowiedniego koloru. Najlepiej bejce nakładać pędzlem z miękkim włosiem. Podstawową zasadą jest nakładanie bejcy wzdłuż słojów drewna. Zapewni to uzyskanie równomiernej barwy. Przed bejcowaniem warto sprawdzić kolor w mało widocznym miejscu (np. na wewnętrznej części szuflady w komodzie). Aby bardziej zaakcentować kolor, można nałożyć drugą warstwę produktu po wyschnięciu pierwszej. Nie należy zapomnieć o usunięciu nadmiaru bejcy czystą bawełnianą ściereczką, ponieważ może on zepsuć efekt warstwy wykończeniowej. Kolor bejcy zależy zarówno od wilgotności drewna jak i jego gatunku – ten sam kolor może zatem na różnych elementach drewnianych wyglądać nieco inaczej. Polakierowanie bejcy przyciemni kolor. Dlatego wyboru koloru najlepiej dokonać dopiero po doprowadzeniu niewidocznego fragmentu mebla do stanu końcowego.

Minwax® posiada w swojej ofercie bejce olejne, wodne oraz żelowe, które zapewniają długotrwałą barwę i ochronę drewna. Minwax® Wood Finish™ jest dostępna w 26 kolorach oraz dodatkowo jest dostępna również w wersji w aerosolu. Jest idealna do barwienia mebli, szafek, drzwi i parkietów. Minwax® Water Based Wood Stain jest wodną bejcą. Występuje w 50 tradycyjnych kolorach drewna oraz nowoczesnych kolorach dekoracyjnych. Jest szybkoschnąca, o słabym zapachu. Minwax® Water Based Wood Stain może być łatwo zmyta wodą z mydłem. Do malowania pionowych powierzchni nie tylko drewnianych, ale także metalowych przeznaczona jest bajca żelowa Minwax® Gel Stain. Unikalna niekapiąca receptura, ułatwia aplikacje oraz zapewnia jednolitą barwę nawet na trudnych do bejcowania gatunkach drewna, metalu, plastiku. Może być zastosowana w wielu naszych projektach na różnych podłożach drewno, metal, plastik itp. Dostępna w 12 kolorach.

Firma Minwax® wprowadziła w temacie bejcowania drewna innowacje. Jest nią bejca Minwax® Wood Finish™ w postaci aerozolu, która gwarantuje, że bejca dotrze w nawet najmniej dostępne zakamarki drewna, a prostota użycia zapewni czystość w miejscu pracy.

3 krok - zabezpieczanie drewna.

Bejca jest produktem dekorującym drewno, dlatego po wyschnięciu należy na nią nałożyć produkt wykończeniowy, np. lakier lub wosk.

Wybór lakieru uzależniony jest od przeznaczenia drewna, które zabezpieczamy. Elementy drewniane znajdujące się w pomieszczeniach nie potrzebują wielkiego zabezpieczenia. Nie zagrażają im czynniki atmosferyczne, mniejsza jest także możliwość zniszczenia przez wilgoć, grzyby czy inne szkodniki. W kategorii lakierów wewnętrznych przeznaczonych do zabezpieczania takich przedmiotów jak meble, boazerie, podłogi, Minwax® proponuje lakiery wodne oraz na bazie poliuretanu. Dostępne w trzech odcieniach oraz w wygodnym w użyciu aerozolu. Aerozole Minwax® sprawiają, że wykończanie ozdobnych elementów takich jak, rolety, dekoracyjne listwy, skomplikowane prace majsterkowicza, jest znacznie łatwiejsze niż używanie standardowego pędzla. Innowacyjnością wśród lakierów do zastosowania wewnątrz są lakiery do ręcznego wcierania. Jednym z nich jest szybkoschnący, zamknięty w poręcznej tubce Minwax® Express Clear. Do uzyskanie efektu ręcznych przetarć idealnie nadaje się bezbarwny lakier wykończeniowy Minwax® Water Based Wipe-On Poly, dostępny w wersji poliuretanowej i wodnej. W przypadku lakierowania drewna na zewnątrz należy brać pod uwagę, że będzie ono przez cały rok narażone na działanie zmiennych temperatur, promieniowania słonecznego, opadów atmosferycznych oraz czynników biotycznych (grzyby, owady). Produkty z linii Minwax® Helmsman® zapewniają długotrwałą ochronę drewnu, które jest narażone na zmienne warunki atmosferyczne. W skład linii wchodzi: klasyczny lakier wysokoodporny Minwax® Helmsman® Spar Urethane, skomponowany na bazie wody Minwax® Water Based Helmsman® Spar Urethane oraz olej ochronny Minwax® Helmsman® Teak Oil. Wybierając olej jako środek wykończeniowy do naszego projektu z drewna należy brać pod uwagę, że olej silnie wnika w drewno i nie tworzy na nim powłoki lakierowanej, jedynie chroni materiał przed wilgocią. Pokrywanie drewna olejem pozwala wydobyć jego naturalne piękno i podkreślić rysunek drewna uwydatniając słoje.